ul. Braci Załuskich 11
Warszawa – Żoliborz

+48 22 639 85 85

smolarczykgabinet@gmail.com

Unigel - leczenie ostrych i przewlekłych ran

lek. Katarzyna Smolarczyk

 

UNIGEL

 

Kompleksowa wizyta w gabinecie lekarza medycyny estetetycznej składa się z  trzech etapów: szczegółowo zebranego wywiadu, zabiegu oraz zaleceń pozabiegowych. Rozmowa z pacjentem oraz wykonanie zabiegu to procedury, które często lekarz wykonuje wg nauczonych schematów, natomiast

pielęgnacja pozabiegowa pacjenta może być kłopotliwa i często dla pacjentów niewystarczająca. Pacjenci chcą mieć spektakularne efekty pozabiegowe , ale co raz częściej proszą o zabiegi “bezśladowe”, “lunchowe”, chcą jak najszybciej wrócić do normalnego funkcjonowania.

Jako, że część zabiegów, głównie laserowych, wymaga dłuższego czasu gojenia pacjenci często dopytują o preparaty przyspieszające ten proces.

Lekarze mają do dyspozycji bardzo wiele kremów regenerujących, nawilżających, preparatów łagodzącyh takie objawy jak obrzęk, siniaki. Substancje te wspierają regenerację pozabiegową .

Jeśli zaś chodzi o preparaty przyspieszające gojenie “na mokro” ran i uszkodzeń skóry, to znane Nam były do tej pory jedynie opatrunki chirurgiczne, które rzadko znajdują zastosowanie w medycynie estetycznej.

 

UNIGEL – SKŁAD

 

Nowym preparatem ,który dopiero od kilku lat istnieje na polskim rynku jest UNIGEL.Jest to hydrofilowy żel metakrylanowy, będący usieciowanym kopolimerem 2-hydroksyetylometakrylanu, posiadającym polimerowo związane I sferycznie osłaniane grupy aminowe. Połączone makromolekuły  tworzą polimerową macierz w postaci sieci. Substancja ta jest opatentowana i ma właściwości antyoksydacyjne- jest wymiataczem wolnych rodników tlenowych, tj. reaktywe formy tlenu(ROS).

 

UNIGEL- WOLNE RODNIKI (ROS)

 

ROS to niestabilne cząsteczki z niesparowanym elektronem, które wytwarzane są w momencie przerwania ciągłości tkanki.  Atakują najbliższe im stabilne cząsteczki, kradnąc im elektrony i w ten sposób tworząc nowe wolne rodniki .

Ta reakcja łańcuchowa może przyczyniać się do min.: zniszczenia żywych komórek, opóźnienia, a nawet zahamowania procesu gojenia, ograniczonego ziarninowania i regeneracji nabłonka, utrzymującego się stanu zapalnego, a w konsekwencji do powikłań w postaci nadkażeń rany drobnoustrojami, powstawania ran trudno gojących.

 

UNIGEL, a przebieg procesu gojenia ran

 

Przyspieszenie gojenia uszkodzeń skóry jest spowodowane strukturą chemiczną preparatu, która bezpośrednio po aplikacji UniGelu wprowadza w ranie idealne warunki. Wspomaganie gojenia nie jest zatem spowodowane suplementacją substancji czynnej do rany, ale eliminacją czynników, które komplikują gojenie rany (idealne środowisko, zakażenia, ROS).

 

 •        FAZA OCZYSZCZANIA

Unigel wpomaga czyszczenie rany, zmniejsza wysięk i bolesność rany przez natychmiastowe wchłanianie wolnych rodników. Skraca okres gojenia się rany nie tylko w porównaniu z metodą „suchego” opatrywania rany, ale także ze zwykłym sposobem wilgotnego gojenia. Zapobiega wysuszeniu rany oraz prowadzi do zmniejszenia występowania strupów.

 

 •        FAZA ZIARNINOWANIA

 

 Unigel przyspiesza wzrost tkanki ziarninowej co prowadzi do wyraźnego gojenia się od krawędzi rany i mniejszego ziarninowania na dnie rany. Stwarza optymalne warunki gojenia przez eliminację ROS.

 

 •        FAZA NASKÓROWANIA

Wspomaga podział i rozrost komórek skóry oraz powoduje zmiękczenie i wyraźną poprawę wyglądu blizn

 

UNIGEL- ZASTOSOWANIE.

 

Wyrób medyczny Unigel jest przeznaczony do leczenia szerokiego spectrum ostrych i przewlekłych ran.

Może być stosowany po zabiegach : laserowych (laseroterapii naczyń, laseroterapii rozstępów, laseroterapii blizn), peelingach, mikrodermabrazji, krioterapii, usuwaniu znamion, mezoterapii mikroigłowej, w chirurgii plastycznej (rany pozabiegowe). Do pozostałych zastosowań preparatu zalicza się też : rany pooperacyjne, stopa cukrzycowa, zadrapania, rozcięcia, rany kąsane, cięte, kłute, rany po urazach i ugryzieniach, rany szarpane, ugryzienia owadów, drobne otarcia, pęcherze, oparzenia słoneczne, odleżyny uciskowe, owrzodzenia neuropatyczne, trudno gojąca się opryszczka, pękające usta, rany w zakażeniach pępka u noworodków.

Preparat można stosować we wszystkich kategorii wiekowych i u noworodków,

 kobiet w ciąży i matek karmiących jako że nie zanotowano po jego stosowaniu działań niepożądanych, takich jak uczulenie, większa bolesność rany itp.

 

UNIGEL – WŁAŚCIWOŚCI MIKROBÓJCZE

 

W przeprowadzonych w warunkach laboratoryjnych testach, preparat UNIGEL wykazał właściwości bakteriobójcze . Przebadano te właściwości z użyciem szczepów gronkowca złocistego, pałeczki ropy błękitnej. Testy przeprowadzono dla każdego szczepu oddzielnie,a następnie także z MRSA.

 

UNIGEL – INTERAKCJE

 

Wykazano, że jedynie łączenie preparatu UNIGEL z preparatami zawierającymi sole srebra jest niewskazane.

 

UNIGEL PODSUMOWANIE

 

 • Przełom w wilgotnym leczeniu uszkodzeń skóry.

 • Wiąże wolne rodniki tlenowe powstające w trakcie procesu zapalnego, (wymiatacz wolnych rodników).

 • Optymalizuje wartość pH w ranie, wspomagając proces gojenia

 • Struktura żelu zapobiega przedostawaniu się cząsteczek żelu do tkanek rany, co mogłoby skutkować ewentualnym podrażnieniem,

 • Nawilża tkanki,

 • Zamyka uszkodzenia skóry,zapobiega wysuszaniu rany i tworzeniu się strupów,

 • Wchłania nadmiar wysięku z rany,

 • Zmniejsza bolesność ran,

 • Wspomaga proces zabliźniania się rany,

 • Zmiękcza i poprawia wygląd blizny, już w trakcie gojenia się rany.

 • Działanie mikrobójcze,

 • 50% skraca proces gojenia uszkodzeń skóry,

 • Szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej,

 • Przeznaczony dla każdej grupy wiekowej.

Ostatnie aktualności