ul. Braci Załuskich 11
Warszawa – Żoliborz

+48 22 639 85 85

smolarczykgabinet@gmail.com

Skleroterapia - skuteczna i nieinwazyjna metoda leczenia żylaków

Skleroterapia, inaczej obliteracja, to skuteczna i prawie bezbolesna metoda leczenia przewlekłej niewydolności żylnej, której objawem są m.in. różnego rodzaju żylaki. Zabieg jest nieinwazyjny dlatego jest szczególnie polecany osobom z problemami kardiologicznymi, które nie kwalifikują się do operacji. Skleroterapia jest także stosowana w leczeniu owrzodzeń żylnych podudzi, malformacji naczyniowych czy hemoroidów.


Żylaki rozwijają się cztery razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Początkowo są te jedynie małe defekty kosmetyczne, lecz z czasem żylakom zaczynają towarzyszyć obrzęki czy też owrzodzenia żylne. Niewydolność kończyn dolnych i związany z nim dyskomfort nazywany jest przez wielu pacjentów „uczuciem ciężkich nóg”. Skleroterapia pozwala na szybkie uzyskanie zadowalającego efektu estetycznego.


Pierwszym krokiem jest wykonanie badania USG Dopplera układu żylnego kończyn. Badanie to pozwala ocenić czy żyły można zamknąć, czy też pacjenta należy skierować na zabieg operacyjny. Jeśli brak jest przeciwwskazań, do których zalicza się m.in. ciążę, nowotwór, chorobę tkanki łącznej czy też zakrzepicę żył głębokich, pacjent kierowany jest na skleroterapię. W chorobowo zmienioną żyłę dożylnie podaje się środek obliterujący (zamykający). Obecnie najczęściej stosowanym środkiem jest polidokanol w stężeniu od 0,5% do 2%. Preparat może być podany w formie piany lub płynu. Cały zabieg trwa zazwyczaj kilkanaście minut i jest praktycznie bezbolesny. Bardzo ważne jest, aby przez około 3 tygodnie nosić pończochy lub opaski uciskowe (kompresjoterapii), a także nie brać gorących kąpieli oraz unikać przebywania w saunie. Najpoważniejsze możliwe powikłania występują bardzo sporadycznie i zaliczamy do nich: wstrząs anafilaktyczny, martwica skóry otaczającej żyłę, zakrzepicę żył kończyn dolnych lub matting (powstanie wtórnych naczynek w miejscu poddanym zabiegowi). Na końcowy efekt zamknięcia żył trzeba czekać około 3 tygodni. 


Skleroterapia to skuteczna, mało inwazyjna metoda, która pozwala na uzyskanie poprawy wyglądu kończyn w krótkim czasie. Bardzo ważną jej zaletą jest brak konieczności hospitalizacji oraz stosunkowo krótki czas czas zabiegu. 

Ostatnie aktualności