ul. Braci Załuskich 11
Warszawa – Żoliborz

+48 22 639 85 85

smolarczykgabinet@gmail.com

Farmakologiczne sposoby uśmierzania bólu porodowego

Mimo rosnącej popularności niefarmakologicznych sposobów zmniejszenia bólu, przyszłe mamy najchętniej korzystają z tych tradycyjnych. Najpopularniejszą metodą jest znieczulenie zewnątrzoponowe, które jest obecnie dostępne nieodpłatnie w większości placówek w kraju. Coraz częściej w polskich szpitalach pojawia się możliwość korzystania również z gazu wziewnego (tzw. gazu rozweselającego). Przed porodem warto zorientować się jakie sposoby łagodzenia bólu dostępne są na wybranym oddziale porodowym.


1. Znieczulenie zewnątrzoponowe

Jeden z rodzajów znieczulenia regionalnego, czyli miejscowego. Polega na wprowadzaniu do przestrzeni zewnątrzoponowej cewnika, przez który podawane są później leki przeciwbólowe. Pacjentka nie może być poddana temu zabiegowi jeśli ma np. zaburzenia krzepnięcia krwi, nadciśnienie tętnicze lub wrodzone wady serca. Wkłucie może być wykonane na każdym odcinku kręgosłupa, jednakże najczęściej wybierany jest odcinek lędźwiowy poniżej zakończenia rdzenia kręgowego. Znieczulenie zaczyna działać po ok. 10 minutach, a jedna dawka środka przeciwbólowego łagodzi ból na ok. 2 do 3 godzin. Pod koniec porodu znieczulenie jest coraz słabiej odczuwalne i dzięki temu kobieta może odczuwać skurcze parte. Cewnik jest usuwany w ciągu godziny lub dwóch od narodzin dziecka. Odczuwalnymi skutkami ubocznymi tego zabiegu to m.in. bóle pleców w miejscu nakłucia, spadek ciśnienia tętniczego lub nudności. Metoda ta jest dostępna w większości szpitali w Warszawie.


2. Wziewne łagodzenie bólu

Gaz wziewny służący do uśmierzania bólu porodowego to mieszanina tlenu i podtlenku azotu, potocznie zwana jako gaz rozweselający. Gaz zaczyna działać bardzo szybko, już po kilku pierwszych wdechach. Działa przede wszystkim uspokajająco i rozluźniająco. Pacjentki wdychają gaz najczęściej przy pomocy specjalnego ustnika lub maseczki. Używanie gazu jako metody łagodzenia bólu jest szczególnie polecane ze względu na to, że nie uzależnia, ma łagodniejsze działanie niż inne środki farmakologiczne oraz nie działa negatywnie na noworodka. Niewątpliwą wadą jest to, że pacjentka korzystająca z tej metody może czuć oszołomienie, suchość w ustach, mrowienie w palach u rąk oraz ospałość. Gaz ten jest dostępny m.in. w szpitalu na Solcu oraz w szpitalu im. ks. A. Mazowieckiej na ul. Karowej.


3. Znieczulenie lekami opioidowymi 

Do takich leków zalicza się np. petydynę i dolargan, które są pochodnymi morfiny. Środki te są podawane dożylnie lub domięśniowo i działają przeciwbólowo i rozkurczowo. Często powodują zwolnienie akcji porodowej, a także senność i nudności u kobiet. Ogromną wadą tych leków jest to, że przenikają do organizmu dziecka. Mogą negatywnie wpłynąć na napięcie mięśniowe noworodka. Metoda ta jest stosowana często jeśli są przeciwskazania do znieczulenia zewnątrzoponowego. Mimo licznych skutków ubocznych, podawanie opioidów jest nadal praktykowane w wielu szpitalach w Polsce.


Niezależnie jaką metodę wybierze pacjentka podczas porodu, najważniejszy jest jej komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. 


Ostatnie aktualności